Brzmienia rozmyte

Kultura jest nierozerwalną częścią człowieczeństwa. Nierozerwalną częścią kultury natomiast, od zarania dziejów, jest muzyka. Człowiek potrafi tworzyć szerokie spektrum tego tajemniczego elementu kultury. Wraz z usługami płatnego strumieniowania muzyki, mamy obecnie możliwość bezprecedensowej eksploracji. Tak samo, jak sklepy z płytami odchodzą do lamusa, odchodzi również, i tak już niszowa, audiofilia. Ceną za różnorodność jest diametralny spadek jakościowy muzyki, której słuchamy w ten sposób.

Neil Young, ze swoim odtwarzaczem Pono, nie będzie w stanie zawrócić słuchaczy z drogi „wystarczająco dobrej jakości”. Strona Pono chwali się dwoma milionami piosenek, co stanowi śmiesznie mały procent tego, co oferuje Spotify i spółka. Podstawowym problemem jest fakt, że przeciętny słuchacz nie potrafi stwierdzić różnicy, bo przecież korzysta ze sprzętu, który dostarcza jedynie „wystarczająco dobrą” jakość dźwięku. A różnica doświadczenia może być porażająca.

Pamiętam odsłuch płyt CD, z muzyką którą znam na pamięć, na sprzęcie jednego z kolegów, podpadającego pod audiofilski. Lampowy wzmacniacz, złote kable, półtorametrowe głośniki plazmowe, czy Bóg jeden wie jakie. W każdym razie cena zestawu wymagała budżetu wchodzącego w dziesiątki tysięcy złotych. Dla kogoś więcej niż niedzielnego amatora muzyki z płyty winylowej. Wychwyciłem podczas tych sesji tyle niuansów, tyle nowych dźwięków, że z żalem przestawiałem się na codzienne słuchanie. A były to tylko zwykłe płyty CD…

Jak ma się do tego odsłuch z iPoda? Nijak. Żaden rodzaj nagłośnienia nie będzie w stanie zrekompensować różnicy między tym, a rodzajem doświadczenia, które pamiętam z sesji u kolegi. Usługi strumieniowania przedstawiają sobą dwa zagrożenia dla sztuki: nazbyt pobieżne odsłuchy treści, wynikające z ograniczonego czasu i praktycznie nieograniczonych zasobów, oraz zaledwie dostateczną jakość słuchanej muzyki.

Reklamy

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google+

Komentujesz korzystając z konta Google+. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

w

Connecting to %s