09.03.: Wstęp

Poniedziałkowa prezentacja była katalizatorem dla kilku przemyśleń z mojej strony. Napiszę więc serię przynajmniej trzech tekstów. Cykl będzie miał kolejne tytuły: „Z lotu ptaka”, „Na ziemi” oraz „W klatce”. Każdy z nich będzie schodził stopniowo od spostrzeżeń najbardziej ogólnych, jak ten, do coraz bardziej osobistych. Jestem zainspirowany, ale też bardzo zajęty pracą, więc będzie to raczej zadanie na całą drugą połowę marca.

Jeżeli miałbym wskazać motyw przewodni, który uważam za najważniejszy, byłby nim ResearchKit. Tim Cook od początku zapowiedział taki kierunek. Nie od dziś wiadomo, że to człowiek spokoju, kochający naturę oraz poważnie zainteresowany tym, co technologia może zrobić dla ludzi, by tym żyło się zdrowiej i łatwiej. Stąd inwestowanie w energię odnawialną oraz integracja urządzeń w spójnym ekosystemie. Pierwsza generacja Apple Watch skoncentrowana będzie na aspekcie monitorowania ruchu i zdrowia, a to z tej prostej przyczyny, że pogłębiona, bardziej rozbudowana użyteczność urządzenia wymaga rozbudowanego IoT (Internet of Things), czyli świata, w którym jeszcze nie żyjemy.

Równie przyszłościowym jest nowy MacBook. CEO powiedział z dumą, przemieszaną z nieśmiałością, ze sceny Yerba Buena Center for the Arts, że firmie po raz kolejny udało się zdefiniować laptopa przyszłości. Oczywiste nawiązanie do linii MacBook Air. To, co dzisiaj można poczytać na forach technologicznych, łudząco przypomina sytuację z 2008 roku. Wtedy też ludzie pukali się w głowę na brak napędu optycznego. Złącze USB typu C, to żadna kontrowersja. To coś, co nastąpi.

O marzeniu pozbycia się wszelkich kabli pisałem na tym blogu kilka już razy. Ostatnio w październiku 2011 roku, w tekście o pewnej sesji z konferencji Microsoftu (BUILD: Koniec z kablami?). Jeszcze tam nie jesteśmy, ale MacBook jest milowym krokiem w tym kierunku. W sposób perfekcyjny wyraził to nie kto inny, jak Ben Thompson, którego zdaje się zaczynam promować, ale po prostu uwielbiam jego wnikliwość i inteligencję w pisaniu. Oto cytat:

The problem with this sort of criticism is that it nearly always arises from looking at the world as it is, not as it will be. – Ben Thompson, Statechery

Nic dodać, nic ująć. Wspomnę tylko, że jestem niezwykle zadowolony z mojego trzynastocalowego Air, ale kolejny laptop, którego chcę posiadać, nie będzie miał dwóch rzeczy: wiatraka oraz złączy. Żadnych. Od parowania urządzeń peryferyjnych, po ładowanie – wszystko ma się odbywać bezprzewodowo!

Zastanawiające jest zupełne pominięcie w odświeżonych wersjach piętnastocalowego MacBooka Pro… Przedziwne jest teraz pozycjonowanie linii Air, dlaczego nie dostała wyświetlacza Retina, skoro można już wyprodukować panel tak cieniutki i energooszczędny, jak ten z MacBooka? To frapujące zagadki.

ResearchKit jest tak samo ważny dzisiaj, jak niegdyś ważna była koncepcja Digital Hub. Podobnie jak produktywność była swego czasu tematem przewodnim dyskusji o wyższości jednej platformy, nad drugą. Teraz sytuacja diametralnie się zmienia. Produktywność zastępowana jest użytecznością urządzeń względem monitorowania zdrowia człowieka. Tim Cook wspomniał kiedyś w wywiadzie, że pozycja siedząca jest nowym rakiem, toczącym ludzkość w XXI wieku. Motywowanie człowieka do ruchu staje się koniecznością, a nie tylko mało znaczącym bajerem funkcjonalnym.

Interesującą zmianą, którą zauważymy wraz z wprowadzeniem Apple Watch, będzie przeniesienie ciężaru z czysto technicznych możliwości, na styl. Zegarek za 1500 PLN będzie miał identyczne możliwości technologiczne, jak ten za 40 tyś PLN. Zresztą, ogólnie o kontekście technologii wkraczającej w świat mody pisałem już wcześniej.

O Apple TV i układzie z HBO nie będę pisał za to wcale. Temat mnie kompletnie nie interesuje. Telewizja przenosi się do internetu. To oczywiste, że będą zmiany modelowe, a sieci kablowe są już martwe, tylko ich trup nie zaczął jeszcze śmierdzieć. Niech piszą o tym ci, których to w ogóle obchodzi.

Zacieram ręce na mój cykl. Czuję, że w tym roku dopiero od wiosny zacznie się moje pisanie o technologii. Na horyzoncie widocznych parę nowych spraw (Microsoft, Google), a ja już chodzę z głową pełną tekstów.

Reklamy

3 uwagi do wpisu “09.03.: Wstęp

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google+

Komentujesz korzystając z konta Google+. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

w

Connecting to %s