Spekulacje

W przeddzień ważnego wydarzenia, jakim będzie jutrzejsza prezentacja Apple, chciałem podzielić się pewną myślą spekulatywną. Koncern z Cupertino jest wyjątkowy pod wieloma względami. Obiektywnie – najwyżej wyceniona firma w historii gatunku ludzkiego, piękna historia od niemalże upadku, w latach dziewięćdziesiątych, po spektakularny sukces rynkowy, niezwykła postać i biografia Ojca Założyciela… Subiektywnie – nierzadko obiekt kultu, sposób na budowanie osobistego prestiżu w środowisku zwykłych snobów, firma budząca skrajne emocje, ale przede wszystkim jednak je pobudzająca. Stąd, już tygodnie przed zapowiedzianym wydarzeniem, związanym z produktami Apple, trąbi się wszem i wobec o tym czego to nie zobaczymy. Nie inaczej jest i tym razem.

Nie od dziś wiadomo, że w zaproszeniach rozsyłanych przez Apple, zawarte jest jakieś mrugnięcie okiem. Tegoroczne opatrzone jest hasłem „Spring forward”. Z czym to się kojarzy? Z nadchodzącą zmianą czasu na letni. A jeżeli zmiana czasu, to co? Raczej pewne, że przynajmniej jednym z tematów będzie Apple Watch. To logiczne, biorąc pod uwagę najpewniej kwietniową premierę. Sprytny zegarek to pierwsze przeżycie tego typu dla mnie. iPhone zapowiedziany był również z wyprzedzeniem, a na premierę trzeba było poczekać, ale w tamtym czasie takie sprawy w ogóle mnie nie zajmowały. O Apple Watch wiem od września poprzedniego roku, a czas ciągnie się jak guma. Na zmianę jestem podniecony i tracę zainteresowanie.

Pomaga myśl, że będzie to produkt pierwszej generacji. W związku z tym zapewne daleki jeszcze od ideału zamyślonego nawet przez samo Apple. Z drugiej strony wiem, że kupię na pewno najtańszą wersję Sport, więc oczekiwanie na ten moment dłuży się bardzo.

Internetowe plotki mówią już od dłuższego czasu o dwóch innych produktach. Ponieważ kalifornijski okręt cieknie tu i tam, w tych plotkach jest ziarenko prawdy. iPad „Pro” to mit numer jeden. MacBook Air z wyświetlaczem Retina, mit numer dwa. Pomyślałem sobie: co, jeżeli nie są to wcale dwa produkty, a jeden?

No cóż. Przede wszystkim było by to zaprzeczeniem słów CEO firmy, wypowiedzianych podczas wywiadu All Things Digital, z 2012 roku. To wtedy Tim Cook mówił o tosterze i lodówce. Czyżby połączenie tostera i lodówki było w porządku, pod warunkiem, że posiada logo nadgryzionego jabłka?

Po drugie byłby to kolejny „produkt reakcyjny”, jakim był wcześniej rynkowy niewypał w postaci 5c. Byłaby to odpowiedź Apple (pewnie nokautująca) na Surface Pro 3, który sprzedał się najlepiej w krótkiej historii tej linii. Coś, co uważam za totalnie niewłaściwe, jak równie reakcyjny iPad mini, którym do dziś pogardzam. Kto powiedział jednak, że firma nie może zmienić priorytetów? Ba! Taka firma może sobie robić, co im się podoba! Znajduje się na niezwykle komfortowej pozycji. Główne dlatego, że w swojej klasie pozostaje bez konkurencji.

Mój problem z takim obrotem sprawy polegałby jednak na poczuciu zawodu względem stylu prowadzenia biznesu przez Cooka. Tim Cook zdobył bowiem już mój szacunek i żywię ogromy respekt względem tego człowieka. Szkodą dla tego wizerunku byłaby sytuacja, gdzie raz mówi jedno, a za chwilę robi drugie. Dawna domena Jobsa. Nikt nie powinien już tego zachowania kopiować. Nigdy.

Hipotetycznie jednak taki produkt ma perfekcyjny sens! Świetne, oryginalne wzornictwo i świeże rozwiązanie techniczne jak łączyć i rozłączyć ekran od klawiatury. Automatyczne przełączanie się pomiędzy systemami operacyjnymi, w zależności od trybu pracy, obsługa cyfrowym rysikiem. Nie ważne, że coś takiego już jest w planach Microsoftu, wraz z Windows 10. Apple powie, że zrobiło to po prostu najlepiej na świecie, jak wiele razy do tej pory, a wyznawcy i tak będą klaskać uszami. I kupować. Nagle okaże się, że to znakomity pomysł…

Reklamy

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google+

Komentujesz korzystając z konta Google+. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

w

Connecting to %s