Windows 10 TP: Cortana

To będzie bardzo krótki wpis. Jakżeby inaczej? Jedna z podstawowych nowych funkcji systemu nie jest oczywiście dostępna w Polsce. I pewnie jeszcze bardzo długo nie będzie. Z jednej strony firma w najnowszej kompilacji udostępniła język polski interfejsu, choć efekt końcowy jest bardzo niespójny, bo system wyświetla komunikaty w dwóch językach. Z drugiej, nie dba o to, by tak ważny komponent jak Cortana był obsługiwany, chociażby początkowo w języku angielskim, przez Polaków.

Zarzut zupełnie nie nowy. Niepokojąco jednak potwierdza największą moją obawę związaną z produktami Microsoftu. Ta firma ma po prostu głęboko w dupie nasz rynek. Widać to na każdym kroku. Ostatnio pisałem o tym we wpisie „Windows 10 TP: Rozrywka”. Patrząc na to szerzej można zresztą złapać doła. Rynek polski to takie jedno wielkie zero.

Z początku sprawa wygląda bardzo zachęcająco, gdyż pasek wyszukiwania, wbudowany teraz na stałe w Pasek zadań (bardzo nie podoba mi się to rozwiązanie), wyświetla przyjazne, otwarte wyzwanie: CortanaRadość szybko się jednak kończy, bo po pierwszej próbie użycia, Cortana, po krótkim czasie na przemyślenie tematu, odpowiada bezlitośnie:

Cortana 2

Potem w pasku wyświetlane jest już tylko suche: „Search the web and Windows”, jak widać to na zrzucie powyżej. Zabiera on przy tym sporo miejsca, a z taką funkcjonalnością wolałbym uruchamiać menu Start, gdzie tego typu wyszukiwanie było dostępne w poprzednich kompilacjach. Będzie to pierwsza uwaga, jaką przekażę programistom z Redmond.

Cortana to cyfrowy asystent, o którym nie wiem absolutnie nic i który Polakowi w niczym nigdy nie pomaga. Na naszym super nieatrakcyjnym rynku musimy obejść się ze smakiem. Podobnie jest na razie w przypadku legendarnego projektu Spartan, ale to powinno się zmienić znacznie szybciej i nie wynika z polityki korporacyjnej. Przeglądarka nie jest jeszcze gotowa.

Kompilacja 9926 jest wyraźnie przebudowana w stosunku do poprzednich, ale na dzień dzisiejszy oferuje zaledwie garstkę prawdziwych nowości.

Reklamy

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google+

Komentujesz korzystając z konta Google+. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

w

Connecting to %s