iPhone 6

Stworzenie urządzenia z większym ekranem nie stanowiło dla zespołu z Cupertino żadnego wyzwania. W każdym z przypadków celem jest wykonanie zadania najlepiej, jak tylko można. Stąd nowa kategoria, zwana powszechnie phabletem (phone + tablet), w wykonaniu Apple to ekran o współczynniku ppi 401 oraz przeprojektowany interfejs użytkownika, aby wykorzystać w pełni większą powierzchnię roboczą. Do czasu sprawdzenia czegokolwiek osobiście, wstrzymuję się od oceny ostatecznej. Niemniej ekran o przekątnej 5.5 cala, to coś, czego nie potrzebuję, więc moje zainteresowanie większym modelem jest bliskie zeru. Szalenie intryguje mnie natomiast iPhone 6, a to głównie ze względu na ergonomię wprowadzania tekstu. Przekątna 4.7 cala, którą przetestowałem już bardzo dawno na innych smartfonach, jest rozmiarem świetnie się sprawdzającym w tym zadaniu.

Ciekaw jestem również nowego wzornictwa i jak przekładać się ono będzie na wrażenia z korzystania z urządzenia. Na dzień dzisiejszy iPhone 5 zdaje egzamin znakomicie, jako smartfon codziennego użytku, jedynie z zastrzeżeniem, iż nie przepadam na nim za pisaniem nawet krótkich tekstów w wiadomościach sms. Ekran zdaje się odrobinę jednak za mały. Inną sprawą jest moja ambiwalencja wobec pisania po szkle. Na tabletach bowiem też unikam tego, jak mogę. Potrzebuję fizycznej klawiatury i tylko z taką czuję się w pełni komfortowo. Z tego punku widzenia smartfon nigdy nie będzie dla mnie ideałem. Dzięki inżynierom z Kalifornii, na całe szczęście wkrótce będę mógł tworzyć takie wiadomości z mojego MacBooka.

Specyfikacja jest ogólnie dostępna, więc każdy może sobie prześledzić z jakimi nowościami technicznymi zadebiutuje nowa generacja smartfonów od Apple. Osobiście za najważniejszą uważam integrację z Apple Pay oraz możliwość prowadzenia rozmowy po Wi-Fi, chociaż na razie w bardzo ograniczonym zakresie. Ten aspekt stanowi bezsprzecznie rzut okiem na przyszłość prowadzenia rozmów telefonicznych. Wiele firm pracuje teraz w pocie czoła, aby upowszechnić taką funkcjonalność. W niedalekiej perspektywie powinniśmy pozyskać możliwość swobodnej komunikacji głosowej w internecie, a korzystać z dobrodziejstw sieci komórkowej tylko tam, gdzie nie posiadamy zasięgu. Programy typu Skype przestaną być do czegokolwiek potrzebne.

Pamiętam scenę z salonu MediaMarkt sprzed paru lat, gdy grupka młodych ludzi przechodziła obok stoiska z odtwarzaczami mp3. Jedna z nich schwyciła w pewnym momencie iPoda Touch i powiedziała: „O, takiego iPhone’a chciałbym mieć!”. Teraz już możesz, kolego. Na pewno nowe wzornictwo iPhone’a nie jest niczym unikatowym, jak próbował nas we wtorek przekonać Phil Schiller. Ba! Nie jest również niczym naprawdę nowym. Nawiązanie do iPoda i iPada to strategia, której jednakże mocno kibicuję. Taki ruch sprawia, że mamy do czynienia z integralnym i zunifikowanym językiem projektowym Apple.

W moim celu dobicia do dechy, o którym pisałem już wcześniej, brakować może mi większej przekątnej ekranu. Kusi również Touch ID, chociaż z zastosowaniem w praktyce i tak jeszcze nie ma pośpiechu. Rzecz stanie się naprawdę uniwersalnie użyteczna dopiero za rok lub dwa. Na razie mamy wciąż do czynienia z wiekiem niemowlęcym tej technologii. Z czysto estetycznego punku widzenia iPhone 5 nadal daje radę i nie mam żadnego parcia na zmianę. Apple Watch będzie współpracował z tym modelem, co stanowi dodatkowy argument za tym, aby się na razie wstrzymać z przesiadką. W dwa lata po wejściu w pełny ekosystem Apple czuję się bardzo dobrze z tym, co mam. Pozytywna konkluzja. Zobaczymy jak się to będzie miało za rok.

Reklamy

4 uwagi do wpisu “iPhone 6

 1. Jeżeli chodzi o pisanie „po szkle” to chyba miałem podobnie, ale z wykorzystaniem przeciągania po literach (klawiatury typu Swype) mogę stwierdzić, że fizyczna klawiatura dla małego urządzenia to ślepa uliczka. Po tej przeciąganej pisze się wygodniej i szybciej, jest zresztą rekord świata: https://en.wikipedia.org/wiki/Swype (około 30 sekund dla 160 znaków). No i nowy iPhone wreszcie także ją ma.

  • Fizyczna klawiatura dla małego urządzenia łączy się z dodatkowym akcesorium. Zakładam, że chodziło Ci o klawiaturę ekranową.

   Najpewniej smyranie po literach lepiej się sprawdza, niż „wstukiwanie” kolejnych liter. Przyznam, że nigdy nie korzystałem. Możliwe, że czas najwyższy się na taką metodę otworzyć.

   Leo Laporte, z którego zdaniem często się liczę, wymienił brak klawiatury typu swype oraz małą przekątną ekranu, jako główne elementy brakujące mu do przesiadki ze smartfonów innych producentów. Zakładam, iż trudno się przestawić, gdy raz się już spróbowało.

   Jak zwykle miło widzieć Twój komentarz. Dzięki.

   • Nie, fizyczna klawiatura dla małego urządzenia taka np. jaką chwalił się swego czasu Blackberry. Albo jaką mają (chyba już teraz niszowe) urządzenia z Androidem (HTC?) czy miały kiedyś biznesowe Nokie. Apple nigdy takiej nie dawał – ale, np. była ta afera patentowa z taką imitacją klawiatury BB jako doczepiana obudowa.
    Chodziło mi o to, że ktoś kto przesiadał się z telefonu ze słownikiem T9 i tradycyjną klawiaturą często przywiązany do klawiszy szukał smartfona dalej z fizycznymi klawiszami.

   • Taka fizyczna klawiatura stała się przeżytkiem już w 2007 roku. Z dobrych powodów. Jak Jobs to skwitował: różne programy, potrzebują różnych kontrolek. Jeżeli coś jest zbudowane na stałe, nie może być już później zmodyfikowane. W przeciwieństwie do klawiatury ekranowej.

    Nie wątpię, że są ludzie, którzy takie klawiatury nadal preferują. Na szczęście mają jeszcze taką opcję.

    Wobec patentów z przenoszeniem fizycznej klawiatury na iPhone’a opowiadam się jednoznacznie krytycznie. Podobna bzdura jak imitacja maszyny do pisania na iPada, proponowana przez Toma Hanksa. Takie retro-inicjatywy wcale mnie nie bawią.

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google+

Komentujesz korzystając z konta Google+. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

w

Connecting to %s