iOS 8: Quick Type

Rok temu, w kwietniu, opublikowałem na tym blogu tekst zawierający moje przemyślenia związane z samą czynnością pisania za pomocą komputerów. Traktował on temat w sposób czysto teoretyczny i nie oferował żadnych konkretnych rozwiązań problemów. Zapoznając się z kolejnymi nowościami mającymi składać się na iOS 8, nie mogłem nie pomyśleć o tym tekście jeszcze raz w kontekście pierwszej, nieśmiałej próby podsunięcia odpowiedzi na postawione wtedy pytania. Funkcja Quick Type zapowiada bowiem coś, co w moim przekonaniu musiało nadejść prędzej, czy później.

Abstrahując od przykrego faktu, iż na razie w naszym pięknym, ale też trudnym języku funkcja się nie rozezna, sam kierunek prac wydaje się zmierzać w bardzo intrygującym kierunku. Oto pojawiają się elementy przewidywania, interpretacji, dostosowania języka, które sprzęgnięte są ze sobą w służbie autorowi tekstu. Algorytm nie tylko podpowie następne słowo w układanym zdaniu, ale też dopilnuje odpowiedniej formy, w zależności od tego czy tworzona jest wiadomość sms do znajomego, czy mail służbowy do przełożonego z pracy.

Oczywiście jest to wielce za mało, w stosunku do oczekiwań wyrażonych w moim wpisie „Nowoczesne wprowadzanie tekstu”, a także funkcja początkowo nie będzie zapewne szczególnie porażała inteligencją, ale poczyniony przez programistów z Cupertino wysiłek jest znaczącym krokiem ku wyrysowanej przeze mnie przyszłości. Taka sztuczna inteligencja będzie tym skuteczniejsza w działaniu, im szybciej pozyska zdolność przewidywania. Dostosowanie formy, czy też interpretacja intencji wydają się już być czystym luksusem. Machine Learning to kolejny etap w ewolucji maszyn liczących, ale nie jestem obdarzony taką dawką optymizmu, by uważać, iż imponujące wyniki przyjdą wcześniej niż za kolejnych dziesięć lat.

Tymczasem zdolność przewidywania wciąż jest zagadnieniem rozczarowującym. Tworzenie wiadomości sms pod iOS 7 przypomina mi bardziej walkę z systemem, niż wykorzystywanie inteligentnego asystenta. Zbyt często proponowane słowa są zupełnie niezakotwiczone w kontekście zdania, albo są odpowiednie, ale żadna proponowana forma nie pasuje z czysto gramatycznego punktu widzenia. Trzy kroki do przodu, dwa w tył. Utworzony tekst trzeba odczytać raz jeszcze i poddać żmudnej korekcie, co pod iOS potrafi być irytujące. Zdecydowanie bardziej preferuję kursor z Windows Phone.

Niemniej obietnica przystosowania się do indywidualnego stylu pisania, w oparciu o poprzednie teksty brzmi bardzo apetycznie. Wiele jednak zależy od szybkości i sprawnej implementacji. Już dzisiaj iOS oferuje podchwycenie pewnych specyficznych zwrotów czy określeń, ale trzeba je stosować naprawdę długo zanim zaczną się pojawiać w sugestiach. Programiści Apple wraz z iOS 8 biorą więc na klatę naprawdę wielki ciężar. Zapowiedzi są dość fantastyczne. Nie powiem, że nie chcę czegoś takiego zobaczyć w działaniu. Proszę tylko o to, by było inteligentnie podane, bo tylko wtedy stanie się naprawdę przydatne i będziemy mogli zacząć myśleć o tym, co dalej.

Reklamy

2 uwagi do wpisu “iOS 8: Quick Type

  1. A czy to całe zamieszanie to nie marketingowe przeprosiny za to, że jako ostatni wprowadzają technologię znaną z Swift/Swype na androidowych wirtualnych klawiaturach od lat?

    • Dziękuję za komentarz. Pamiętasz Antennagate? Apple za nic nie przepraszało w przeszłości. Tim Cook już to zrobił za Mapy. Polityka firmy wyraźnie się zmienia.
      Najogólniej rzecz ujmując myślę, że nadal mają gdzieś to, co modne. Zawsze kradli i nadal kradną to, co użyteczne.
      Na marginesie: otwarcie iOS nie do końca mi pasuje, o czym już pisałem wcześniej.

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google+

Komentujesz korzystając z konta Google+. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

w

Connecting to %s