Na skróty

Lato, lato wszędzie. Ta pora roku ma swoje prawa, którym nie zamierzam przeczyć. Poddaję się. Oddaję się. Przede wszystkim interesuje mnie słońce, morze, wycieczki rowerowe. Bez określonego celu, bez ram czasowych. Po prostu jazda. Dlatego wyjątkowo trudno jest mi teraz skoncentrować się na chwilę przy komputerze. Wybieram krótką formę wypowiedzi.

WPC 2014

Wszechogarniająca mantra „mobile first, cloud first”, nowości w pakiecie biurowym (jednym z najważniejszych obecnie produktów Microsoftu), wspaniały Power BI oraz pięknie rozkwitająca platforma Azure. Wszystko pięknie. Zdaje się jednak, iż przy tej okazji gigant przyznał się ostatecznie do rynkowej porażki względem Windows 8. Najważniejsze nowe funkcje przesunął na czas kolejnej wersji (prawdopodobnie Windows 9), w przyszłym roku. Jednakże bez wątpienia to jeden z najciekawszych okresów w całej historii korporacji z Redmond. Duże zmiany organizacyjne. Najpewniej nie mniejsze w sferze koncepcyjno-filozoficznej. Postronny obserwator jest zaintrygowany. Inwestor/partner strategiczny ma posrane w gaciach.

Material Design

Najważniejszą częścią tegorocznego Google I/O była prezentacja dotycząca odświeżonego interfejsu użytkownika w systemie Android. Nowy wygląd podoba mi się, ale nie może być inaczej, skoro czerpie garściami z Windows Phone. Typografia. Siatka rozmieszczenia elementów. Kolory. Ruch. W sposób oczywisty bardzo mnie to cieszy. Rzeczą rozsądną jest kraść od najlepszych. Poza tym cholernie raduje mnie Matias Duarte. Piękna, wyrazista postać.

Tim Cook

Coraz bardziej fascynuje mnie postać CEO Apple, podobnie zresztą jak resztę świata. Pojawiają się coraz to nowe analizy i profile w poczytnych periodykach. To, co interpretowałem jako powolny start, coraz wyraźniej postrzegam jako przytomną konsekwencję w działaniu. Zasługuje to na pełny szacunek. Nikt nie wiedział jakie będzie nowe oblicze Apple po śmierci Jobsa. Osobiście uważam, że popełniono kilka błędów w rzeczy absolutnie najważniejszej – w produktach. Ale zdaje się, iż Cook poważnie podszedł do rady swego poprzednika. Nie stara się być kimś innym. Jest sobą. Są spore szanse na to, że w historycznym ujęciu Tim Cook okaże się właściwym CEO na tym konkretnym etapie rozwoju firmy. Marka jest więcej niż stabilna i ustanowiona. Jedno zagadnienie pozostaje dla mnie wciąż nierozstrzygnięte: czy Apple kojarzyć się będzie od teraz jedynie z najwyższą jakością, czy może powróci faktor magii, który firma bezwzględnie kiedyś posiadała na wyłączność.

Satya Nadella

Dodam jeszcze parę słów o CEO Microsoftu. Podoba mi się tempo, w jakim nowy szef zabiera się do rzeczy. Nade wszystko zaś formowany w jego rękach kształt korporacji. Nie od dzisiaj uważam, że producent Windows skoncentrować swoje wysiłki powinien na rozwiązaniach dla sektora biznesowego. Podczas WPC Nadella przypomniał co stanowi ich siłę, jaka krew płynie w ich żyłach oraz co tworzy podstawę firmowego DNA. Uderzenie z takimi produktami jak Office na wszystkie najważniejsze platformy to również posunięcie bardzo trzeźwe i sprytne. Ogólnie wprowadza to, co powinien – swoją energię i entuzjazm.

Reklamy

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google+

Komentujesz korzystając z konta Google+. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

w

Connecting to %s