Apple, porzuć skeumorfizm!

Pisząc o produktach firmy z Cupertino, nie sposób nie odwołać się, w którymś momencie, do legendarnej integracji oprogramowania i sprzętu. Pisząc o oprogramowaniu, nie można nie określić swych odczuć względem pewnej idei estetycznej, która dla jednych jest atrakcyjna, a dla innych wręcz odpychająca. Mowa oczywiście o naśladownictwie form znanych nam z życia realnego w kształtowaniu wyglądu życia cyfrowego, powszechnie znanym jako skeumorfizm. Ktoś kiedyś powiedział, całkiem w sumie słusznie, że udawanie oprawionego skórą kajetu przez aplikację taką jak notatnik w iOS jest w istocie odwołaniem się do uczuć użytkownika i jego pozytywnych skojarzeń, aby wywołać w nim iluzję obcowania z czymś osobistym, prywatnym. W takim ujęciu rzeczy tego typu podejście estetyczne ma nawet sens. Problem w tym, iż pozostaje to nieautentyczną protezą, a nie muszę przecież przypominać, że cyfrowa autentyczność to najważniejszy argument tworzący mocny filar koncepcji na interfejs w bieżącym systemie operacyjnym Microsoftu i że jestem tej koncepcji ślepym wyznawcą. Zatem przyznaję bez bicia – skeumorfizm w systemach Apple uważam za okropieństwo.

W tym tygodniu udostępniono aktualizację do programu Podcasty dla iOS. Program ten dotychczas służyć mógł jako ilustracja śmieszności i niedorzeczności tkwiącej u podstaw nieautentycznego interfejsu cyfrowego. Podczas odtwarzania danego odcinka, na ekranie widoczny był panel główny starego magnetofonu szpulowego wraz z… zgadza się, założonymi szpulami taśmy magnetofonowej, który w dodatku nawijał taśmę z jednej szpuli na drugą, odzwierciedlając postęp odsłuchiwanego nagrania! Rzygać się chce!

W najnowszej odsłonie programu zabrano się jednakże za wygląd i znacznie go przeprojektowano. To może być bardzo ważne, bo wiadomo, że mniej więcej w czerwcu czeka nas pierwszy wgląd w nową wersję iOS z numerkiem siedem. Jeżeli już dziś aktualizacje poszczególnych aplikacji minimalizują skeumorfizm oznaczać to może jedno: w przyszłej wersji systemu powinniśmy spodziewać się obok zmian funkcjonalnych, również zmian w samym interfejsie. Pokładając wielkie nadzieje w uzdrowicielskiej roli Joni Ive’a liczę na coś zupełnie nowego, pięknego i gruntownie odświeżającego.

W programie Podcasty skeumorfizm nadal jest, ale mocno zredukowany, zmarginalizowany i nie narzucający swoich nachalnych skojarzeń na każdym kroku. Starocie widoczne są chociażby w kontrolce wyboru kategorii. Jest to jakby wirtualne pokrętło, które przesuwane palcem pozwala nam na „dostrojenie” żądanej dziedziny.

 

Całkiem przyzwoicie robi się z kolei podczas zarządzania kolekcją podcastów, gdyż wygląd panelu sterowania jest przejrzysty i czysty, z układem, który do złudzenia przypomina klienta Twittera dla iOS, albo panel ustawień systemowych. To typ aplikacji, który „można jeszcze jakoś znieść”. Kontrolki są zunifikowane i spójne z innymi miejscami w systemie. Poruszając się po samej aplikacji jednak, właśnie ten moduł razi niekonsekwencją względem pozostałych ekranów programu.

 

Program nie jest wolny od wpadek, które są tak samo frustrujące na iOS oglądanym na ekranie Retina, jak w Windows 8 przy wyższej rozdzielczości. W minimalistycznych interfejsach każdy detal dociera do użytkownika ze zdwojoną siłą. Na poniższym zrzucie nie widać dokładnie o co chodzi. Grafika podcastu jest w kiepskiej rozdzielczości i odcina się zdecydowanie od interfejsu programowego. Jest mnóstwo tego typu przykładów w równie bidnych aplikacjach z Windows Store, gdzie grafika jest źle skalowana i wyłazi drażniąca pikseloza, która skutecznie psuje efekt, jaki mógłby być osiągnięty.

 

Program Podcasty nie jest w niczym szczególny ani inspirujący, ale sama aktualizacja i jej wpływ na wygląd aplikacji to już całkiem ciekawa sprawa. Pozwala wierzyć, iż Ive poprowadzi rozwój interfejsu systemowego w nowym kierunku, gdzie liczyć się będzie minimalna, doskonała forma i taka ilość funkcji, jaka jest niezbędna do wygodnego użytkowania, tak samo jak to się dzieje obecnie w warstwie sprzętowej.

Reklamy

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google+

Komentujesz korzystając z konta Google+. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

w

Connecting to %s