BUILD: 31.10.

Drugi dzień sesji Build otworzył Satya Nadella, a więc musiało być o Windows Azure. Oczywiście tak właśnie było. Azure to niesamowita platforma, która nie istnieje dla zwykłych użytkowników, dlatego sam nie miałem specjalnie okazji bliżej się jej przyjrzeć. Podczas prezentacji poszczególnych komponentów uderzyło mnie jak integralną częścią jest język projektowy Metro. Całość od początku budowana była według zasad nowoczesnego interfejsu, więc właściwie jest tym z produktów Microsoft, który najpełniej oddaje założenia owej filozofii w praktyce. Aż miło popatrzeć! Jako narzędzie, w połączeniu z Visual Studio, dostarcza praktycznie pełnego zestawu dla majsterkowicza oprogramowania. Nawet dla kompletnego laika przekaz był czytelny. Gigant tak przygotował narzędzia deweloperskie, że do wydajnej pracy można zasiąść zaledwie po paru tygodniach przygotowań. Praca wygląda na łatwą, a ludzie, którzy zajmują się tym na co dzień zdają się to potwierdzać.

Tym bardziej nie przestaje mnie zadziwiać, a także wciąż martwić, fatalny stan aplikacji w Windows Store. Upakowanych jest tam mnóstwo programów po prostu brzydkich, a często także niestety bezużytecznych. Większość z tego, co do tej pory pobrałem, to programiki napisane na kolanie, totalnie bez pomysłu. Odstraszają mnie niedoróbki w postaci źle wyskalowanej grafiki, a przecież to taka ważna część składowa nowych aplikacji, oraz bezsensownie dobrany rodzaj kodowania tekstu, który sprawia, że treść nawet w języku angielskim jest kompletnie nieczytelna. W zasadzie gołym okiem widać jak w szablon wstawiono na pałę zawartość, której zwyczajnie nie dostosowano do wysokich standardów doświadczenia użytkownika. Niewielka ilość faktycznie dobrze napisanych aplikacji jest, póki co, dołująca.

Chmura Microsoftu ma się nie najgorzej, a będzie się miała jeszcze lepiej. Położono spory nacisk na podkreślenie znaczenia integracji z Chmurą w procesie tworzenia nowoczesnych programów. Nadella przekazał również robiącą duże wrażenie statystykę odnośnie użycia SkyDrive. Ta nienowa już usługa zgromadziła dwieście milionów użytkowników, którzy generują co miesiąc około dwóch petabajtów danych. W szerszej perspektywie jednak, biorąc pod uwagę w pełni zintegrowaną usługę iCloud w iOS (czterysta milionów użytkowników), wyraźnie widać, jak słabo zdążył się SkyDrive upowszechnić, ale oznaczać to może również wielki bum na tę usługę wraz z W8 i WP8. Nadella nie pozostawił cienia wątpliwości, że kurs rozwoju oprogramowania w przyszłości obejmuje w pełni dobrodziejstwa Azure, co należy odczytać jako rychłą obligatoryjność funkcjonalności przetwarzania w Chmurze.

Druga i ostatnia prezentacja wprowadzająca tegorocznej konferencji Build była zdecydowanie bardziej techniczna, a przez ekran przewinęło się mnóstwo linijek żywego kodu. To była już ostateczna rozgrzewka zarówno dla uczestników, jak i dla widzów online, przed wgryzieniem się w surowe mięso sesji czysto praktycznych. Z tychże wybierać można długo, ale myślę, że prędzej czy później natrafię na taką, o której będę po prostu musiał tutaj wspomnieć.

Reklamy

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google+

Komentujesz korzystając z konta Google+. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

w

Connecting to %s