W8RP – aplikacja Pogoda

Przegląd nowości w ostatniej kompilacji testowej Windows 8 rozpocznę od programu, który już od Developer Preview prezentował się najlepiej. Od tamtego czasu w systemie pozmieniało się na tyle, że Pogoda aż tak bardzo nie odstaje od reszty, niemniej wciąż ewoluuje, a w Release Preview dozbrojona została w nową funkcjonalność. Przypominając sobie mój opis programu Pogoda z czasów DP, największe wrażenie wywołała jego dynamiczna forma. Szkoda, że w kolejnych odsłonach stała się statyczna, bo uważam, że był to świetny, nowy kierunek pisania aplikacji. Podczas korzystania z pierwszej wersji w tle odtwarzane było zapętlone wideo reprezentujące rodzaj aktualnej pogody. Jak było słonecznie – na ekranie świeciło słońce. Jeżeli deszczowo – po wewnętrznej stronie monitora lała się woda. Przyjemnie było na to popatrzeć! Jest zatem statycznie, za to znacznie bardziej treściwie. Zgodnie ze specyfikacją stylu definiującego Metro, program został napisany wykorzystując panoramę, jako sposób prezentacji danych. Pomysł zaczerpnięty oczywiście z Windows Phone:

Screenshot (7)

Kolejne moduły ukazują się jeżeli przewijamy ekran do prawej. Można to zrobić albo poprzez najazd kursorem myszki na belkę przewijania, która pojawia się u dołu ekranu, albo używając scrolla myszki, co jest metodą wygodniejszą. Ten sam rezultat można osiągnąć używając skrótu klawiatury ctrl+strzałki kierunkowe, trzeba tylko pamiętać aby kliknąć gdzieś w pole programu, inaczej nici z przewijania. Bardzo sprytnie zaimplementowano animację przejścia do kolejnych ekranów. Na zrzucie widoczny jest nagłówek bieżącego ekranu (Bing Weather), podczas przewijania odsłaniają się następująco: Prognoza Godzinowa, Mapy oraz Historyczne Dane Pogodowe, a nagłówki “zderzają” się ze sobą, przechodząc jeden w drugi. W większości aplikacji Metro zresztą zastosowane zostały ładnie wyglądające smaczki tego typu. Tak prezentują się moduły Prognoza Godzinowa i Mapy:

Screenshot (11)

Na powyższym zrzucie celowo ukazałem narzędzia nawigacyjne, ponieważ w tym widoku dostrzec można mały przycisk z minusem (prawy dolny róg, podświetlony, tuż nad belką przewijania). Po kliknięciu ukazuje się podgląd modułów składowych programu, przydatny, gdy potrzebujemy szybkiej nawigacji lub ogólnego rozeznania w budowie programu. Dokładnie ten sam efekt otrzymamy przytrzymując ctrl i operując scrollem myszy. Patent dobrze znany w systemie jako “semantyczne powiększenie” (semantic zoom):

Screenshot (9)

Na końcu panoramy znajduje się panel Historyczne Dane Pogodowe:

Screenshot (15)

Pod wykresem umieszczono filtry rodzaju prezentowanej informacji. Na zrzucie widoczny jest filtr Temperatura. Kolejno wprowadzono jeszcze: Poziom Opadów, Nasłonecznienie oraz Dni Śnieżne. Pozostały jeszcze narzędzia programowe i systemowe. W przypadku tych pierwszych, po dobrze już udokumentowanym w poprzednich moich opisach aplikacji Metro sposobie wywołania narzędzi, ukazuje się to:

Screenshot (8)

Umiejscowione w dolnym pasku narzędziowym funkcje są na tyle czytelne, że nie mam już nic do dodania na ich temat. Przycisk Miejsca to prywatna użytkownika kolekcja jego ulubionych lub najważniejszych miast świata. Kafelki są dynamiczne i prezentują różne rodzaje podstawowych informacji o aktualnej pogodzie:

Screenshot (18)

Sposobu działania przycisku Pogoda Na Świecie chyba nietrudno się domyślić… Ładnie to wygląda w działaniu, ponieważ oflagowanie również zmienia się dynamicznie, prezentując co raz to nowe informacje o kolejnych punktach na mapie:

Screenshot (6)

Tym samym ruch tła, który był cechą charakterystyczną programu w wersji z kompilacji DP, zastąpiony został ruchem elementów typograficznych, który został wykorzystany dla uzyskania jeszcze atrakcyjniejszej formy prezentacji danych, czyli tego, co w koncepcji Metro kocham najbardziej.

Narzędzia systemowe w przypadku aplikacji Pogoda są dość rozbudowane. Zawierają takie pozycje jak: Ustawienia, Informacje, Opinie, Warunki Korzystania, Zasady Zachowania Poufności Informacji, Przyzwolenia oraz Ocena i Recenzja. Spowodowane jest to faktem, że program tego typu w oczywisty sposób opiera się na dostępnie do informacji na temat lokalizacji jego użytkownika. Można na to przyzwolić lub nie, chociaż w tym drugim przypadku równie dobrze można od razu program odinstalować.

Screenshot (12)

Screenshot (13)

Reklamy

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google+

Komentujesz korzystając z konta Google+. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

w

Connecting to %s