Nowoczesny system

Z punktu widzenia technologii żyjemy w szalenie ciekawych czasach. Na horyzoncie rysuje się dość wyraźnie coraz ważniejsze i powszechniejsze miejsce dla wszelkiego rodzaju elektronicznych gadżetów w codziennych sytuacjach. Elektronika użytkowa staje się mobilna. Są to zarazem dopiero początki, a śledząc na bieżąco poczynania laboratoriów aż nie można się doczekać kiedy te wspaniałe koncepcje przerodzą się w gotowe produkty. Piękne rzeczy są w drodze. Najbardziej istotnym elementem urządzeń elektronicznych jest jego system operacyjny. To on tak naprawdę decyduje o tym czy lubimy pracę z danym urządzeniem, czy lubimy do niego zaglądać, czy codzienna interakcja jest czymś przyjemnym i naturalnym. Z tego prostego powodu systemy operacyjne nieustannie mnie intrygują, inspirują, a czasami, niestety, odrzucają od marek czy typów urządzeń. Podobnie jednak jak w przypadku mobilności, do systemów operacyjnych wkradają się elementy, które pozwalają przewidzieć ich przyszły kierunek rozwoju, ale stan bieżący nadal pozostawia wymagającego użytkownika z pewnym niedosytem. Czego mi osobiście wciąż brakuje?

Nowoczesny system operacyjny, w moim odczuciu, to dzieło sztuki napisane w taki sposób, że użytkownik nie zajmuje się myśleniem o samej jego istocie, o technologicznych koniecznościach i konsekwencjach. To środowisko, w którym liczy się tylko to co jest do zrobienia, a kwestia jak po prostu nie istnieje w umyśle osoby w nim pracującej. Z użytkowego punku widzenia oczywiście. A więc ponad wszystko prostota, intuicyjności, klarowność. Tych elementarnych cech we współczesnych produktach dramatycznie brak. Pełna kontrola jest zbyt skomplikowana i złożona, a przede wszystkim wymaga za dużego stopnia zaangażowania w proces zrozumienia sposobu działania samego mechanizmu. Podsumowując – dzisiejsze systemy operacyjne domagają się zbyt wielu różnych czynności. Kluczową frazą rozwiązującą ten problem jest pełna automatyka procesów systemowych. To pierwszy z elementów, którego naprawdę mi brakuje. Twór, jakim jest tryb administratora w zwykłych komputerach powinien odejść do lamusa, powinien zwyczajnie przestać być konieczny.

Kolejną bolączką jest powszechna fragmentacja. Najlepiej radzi sobie z tym Apple w swoich produktach, ale nawet tu od czasu do czasu można natrafić na kuriozalne pomyłki. Idealnym rozwiązaniem byłaby całkowita integracja systemu z dedykowanym tylko dla niego miejscem w sieci, gdzie każdy dostępny program użytkowy musiałby spełniać podstawowe wymogi funkcjonalne oraz estetyczne, tak by sprawiać wrażenie, że został napisany przez ten sam zespół programistów. Moim ulubionym przykładem jest tutaj zestawienie Windows Phone z Androidem. Z  tego punku widzenia jest to różnica między niebem a ziemią. Niemniej Windows Phone jest tylko tym, co najlepsze w tej kwestii na dzień dzisiejszy, samo w sobie absolutem jeszcze nie będąc. Marzy mi się system, w którym unifikacja byłaby tak totalna, że miałbym pojęcie o tym jak używać interesującego mnie programu jeszcze zanim zainstalowałbym go na swojej maszynie. Jestem raczej zwolennikiem filozofii Apple, niż wolnej amerykanki systemów Linuksowych. Systemom operacyjnym lepiej służy ich zamknięta, logiczna, zwarta struktura niż pełna dowolność zależna od woli użytkownika.

Świat współczesnej technologii IT jest zarówno piękny, jak i dziwny, przez co nieustannie mnie fascynuje. Użytkowanie systemu operacyjnego w swojej idealnej formie byłoby pewnie śmiertelnie nudne, ale w moim przekonaniu na tym to właśnie powinno polegać, chociaż wydaje się w pierwszej chwili paradoksalne. Chodzi o przeniesienie środka ciężkości. Wciąż zbyt ważne jest to, co ważne być nie powinno. Dlatego z jednej strony jest ciekawie, bo ów ideał nadal nie istnieje, a z drugiej szkoda, że tak wiele rzeczy wciąż nie do końca gra. XXI wiek w technologii to czas formowania się wielkich ekosystemów. Cieszy mnie to, że mogę być tego świadkiem.

Reklamy

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google+

Komentujesz korzystając z konta Google+. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

w

Connecting to %s