BUILD: Digital Natives

Od paru dni przeglądam zawartość strony, która zbiera do kupy wszystkie prezentacje z konferencji Build. Z ogromną zresztą przyjemnością, ponieważ miło jest poczuć się zainspirowanym. Jestem na świeżo po obejrzeniu doskonałej prezentacji poprowadzonej przez Samuela Moreau – projektanta Windows i Windows Live. Niedługi wykład traktował o pryncypiach przyświecających stylowi Metro. Czym więcej wiem, czym więcej doświadczam Metro, tym bardziej się w nim rozkochuję. Moreau mówił o rzeczach, z którymi od początku do końca się zgadzam, a słowa przez niego wypowiadane bywały bardzo krytyczne wobec bieżącego systemu Microsoftu z perspektywy projektanta UI, co wskazuje, że wewnątrz firmy dochodzi do głębokich zmian w myśleniu, a to wspaniała wiadomość. Słuchając tego miałem wrażenie jakby projektanci z Redmond obudzili się z jakiegoś głębokiego snu z głową pełną nowych pomysłów.

Samuel Moreau odwołał się do szkoły Bauhaus, szwajcarskich mistrzów typografii oraz kinematografii jako inspiracji głównej w procesie tworzenia nowej filozofii projektowania aplikacji. W pierwszym przypadku chodziło o odwołanie się do sprowadzenia projektu do podstaw czysto użytkowych, a następnie maksymalnego upiększenia estetycznego rezultatu owych zabiegów. Szwajcarska typografia przedstawiona została na przykładzie portów lotniczych z ich piktograficzną prostotą przekazywania najistotniejszych informacji podróżnym. Film posłużył natomiast jako inspiracja dla ruchu użytego na szeroką skalę w nowym języku projektowym, a dla mnie osobiście stanowiącym największą siłę platformy jaką jest Windows Phone 7. Te trzy przykłady ilustrują źródła, z których narodziła się koncepcja stylu Metro. Nie mógłbym być bardziej kontent z takiego podejścia do tematu. Minimalizm, pełna koncentracja na szybkim i skutecznym przekazie esencjonalnych informacji, piękno i prostota, a przy tym miła dla oka płynna forma, która jest dynamiczna w swoim ciągłym ruchu, to podstawy budowania nośników we współczesnym świecie. Biorąc chociażby ilość informacji, która dociera dzisiaj do przeciętnego człowieka zachodu każdego dnia jest już wystarczającym usprawiedliwieniem odrapania interfejsu ze zbędnych elementów. Po prostu na puste efekty nie ma już czasu. Błyskawiczny sposób prezentacji danych odgrywa kluczową rolę.

Moreau przytoczył w pewnym momencie zabawną historyjkę. Mianowicie pewnego dnia obserwował ze swoim kilkuletnim synem ćwiczenia lotniczych akrobacji, które odbywały się akurat tuż nad ich domem. W pewnym momencie jeden z samolotów przeleciał tak nisko, że aż było strach. Dzieciakowi strasznie się to spodobało i spontanicznie zawołał: “Hej, tato, przewiń to!!!”. Taka sytuacja uzmysławia nam jak bardzo nowe pokolenia różni się od nas. Termin “Digital Natives” został ukłuty w prasie amerykańskiej aby opisać nowe pokolenie, które nie ma pojęcia o świecie bez komputerów i wszelkiego rodzaju elektroniki zalewającej obecnie nasz świat. W pierwszej, naturalnej dla siebie reakcji, chłopiec zażądał powtórki z rozrywki, bo taki jest świat, w którym żyje. Za mały żeby jeszcze wszystko pojąć, żyje z przeświadczeniem o rzeczywistości, którą może w pełni kontrolować. To daje do myślenia. Jaki świat będzie nas czekał, gdy takie ananasy dorosną? Cyfrowa rewolucja, której jesteśmy aktualnie świadkami, będzie tak samo wielkim przewrotem dla cywilizacji, jakim niegdyś było chrześcijaństwo rozprzestrzeniające się po Europie.

Reklamy

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google+

Komentujesz korzystając z konta Google+. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

w

Connecting to %s