W8DP – aplikacja Pogoda

W środowisku Metro, w Windows Developer Preview, godnych uwagi jest tylko pięć aplikacji: Internet Explorer, który już z grubsza opisałem, klient Twittera, Wiadomości, Build oraz Pogoda. Cała reszta bowiem to zaledwie sample aplikacji, napisane zresztą przez studentów, którym przed konferencją Build oddano SDK żeby mogli się pobawić, co zapewne miało wywołać efekt psychologiczny, że jeżeli oni mogą, to każdy deweloper może, takie to łatwe.

Kafelek pogody, widoczny na ekranie Start, informuje o bieżącej temperaturze oraz przy pomocy symboli obrazuje ogólny stan pogody. Ponadto wyświetlana jest skrótowa informacja o trzech następnych dniach, także jedno spojrzenie daje ogólne pojęcie o tym co nas czeka w najbliższym czasie. W codziennym użytkowaniu już sam kafelek spełnia więc swoją funkcję, ale i tak często odpalam program, ponieważ jest najpiękniejszą manifestacją nowego modelu programów w stylu Metro. Oto przykładowy zrzut:

Pogoda2

Pierwszy plan stanowi tutaj prezentacja danych pogodowych łącznie z kafelkami reprezentującymi poszczególne dni. Wrażenie jest takie, że dane te zapisane są na przeźroczystej warstwie wprost na powierzchni monitora. Widok nieba, który stanowi drugi plan, to nie statyczne zdjęcie, a wideo (dokładniej zapętlony plik wideo, więc jeżeli program mamy przed sobą, animacja poruszających się chmur na niebie trwa bez końca). Łatwo sobie wyobrazić jakich wspaniałych wrażeń dostarczyłby taki program na ekranie 3D… Ale to nie wszystko! Tło bowiem automatycznie dostosowuje się do aktualnej pogody i pory dnia! Jeżeli za oknem jest słońce, ekran równie słonecznie się prezentuje:

Pogoda3

Chmury poruszają się po niebie, a może faluje… Przydałby się jeszcze dźwięk! Nocą animacje zmieniają nastrój, a że jest ich kilka, naprawdę przyjemnie jest od czasu do czasu odpalić sobie programik.

Pogoda1

Pogoda4

Używając popularnego w Metro skrótu klawiaturowego Winkey+Z (zamiennie z PPM), wywołujemy pasek menu, gdzie możemy wybrać sobie dowolne miasto lub miasta do obserwacji pogody, włączyć lokalizację, dzięki czemu program sam będzie dostosowywał się do miejsca pobytu jeżeli jesteśmy w podróży. Możemy również zmienić sposób wyświetlania informacji na przykład na godzinową lub jako monolit skrótowych informacji w jednym panelu. Dzięki funkcji przypinania można sobie także zainstalować kafelek danego miasta na ekranie Start, żeby mieć go stale na oku bez konieczności wchodzenia w aplikację. Inny skrót, Winkey+C, umożliwia wyświetlenie opcji systemowych, co jest bardzo charakterystyczne dla środowiska Metro:

Pogoda5

Umożliwia to wywołanie opcji ustawień bieżącej aplikacji, gdzie w przypadku Pogody możemy ustawić jednostki wyświetlanej temperatury, a także zdecydować czy chcemy by program śledził naszą lokalizację, czy też nie. Panel ustawień wszystkich aplikacji w Metro uruchamia się w ten sam sposób i w tenże sam sposób zawsze wygląda:

Pogoda6

Ta homogeniczność systemowa jest zresztą jedną z najważniejszych cech WDP, a w konsekwencji tego czym będzie Windows 8. W ujęciu ogólnym aplikacja Pogoda robi największe wrażenie ze względu na to, że od początku pomyślana jest jako gadżet. Posiada przy tym oczywiście funkcje przydatne, ale bezsprzecznie postawiono tutaj przede wszystkim na efekt wizualny. Tuż obok IE stanowi najporządniej napisaną aplikację w arsenale Windows Developer Preview.

Reklamy

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google+

Komentujesz korzystając z konta Google+. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

w

Connecting to %s